Leden 2018

Vzpomínky na Lesbos! Středomořská rýže s pečeným lilkem a cuketou + tzatziki // Lesvos Throwback: Mediterranean Rice, Roasted Eggplant & Zucchini and Tzatziki

14. ledna 2018 v 20:20 | Magdaléna H |  obědy
- FOR ENGLISH SCROLL (all the way) DOWN -

Solidarita prochází žaludkem. Minulé léto jsem byla na Lesbu. Pobýt s evropskými aktivisty, lesbosskými uprchlíky a místními dobrovolníky. Co jsem si kromě zoufalosti nad situací, motivace měnit uprchlickou rétoriku a rozšířeného sociálního kapitálu o několik skvělých lidí z celé Evropy i mimo ní odvezla, je neustálá chuť vařit doma něco, co se alespoň zdáli bude podobat tomu, čím mě krmili v táboře Pikpa. Táboře zřízeném dobrovolníky, zejména z Lesvos Solidarity, ale i z nesčetných dalších zemí, což ve zmíněném táboře vytváří tu nejotevřenější a v rámci možností a situace nejpříjemnější možnou atmosféru. A mezinárodní kuchyni! Ať už jde o každodenní obědy a večeře anebo speciální příležitosti, kdy ke společnému stolu přispějí tradičními nebo zkrátka jen oblíbenými jídly i samotní residenti, na všechno, co se mi během onoho týdne dostalo do úst, myslím ještě teď. A tak jsem se okamžitě po příjezdu pokusila uvařit něco na motivy toho, co ve mně ze smyslových dojmů zůstalo. A to něco mě teď blízcí nutí vařit obtýden. Tak dobrý to je! Kromě sdílení chuťového orgasmu má tedy tento článek ještě další, hlubší poselství: střet kultur = nejlepší jídla, jaká kdy ochutnáte. Nesnášenlivost znamená vepřo knedlo zelo do konce života.

+ bonusový minifotoreport (vlastně ani ne můj, vykradla jsem milou Estelle, čímž jí děkuji a v celém článku jí s pomocí google překladače poděkuji i francouzsky) toho, co všechno se ještě jedlo a co všechno můžete jíst i vy, pokud začnete zezdola protlačovat solidárnější politiku, na konci článku.

// počet zdravotních újm: -
// počet hysterických záchvatů: -
// počet rozbitých věcí: -
// počet zašpiněných věcí nezahrnující běžně zcela zašpiněnou kuchyň: Tady prostě nevím. Tohle jídlo vařím co čtrnáct dní, to je pak pořád něco, žejo.

Recept v celém článku.